הרצאה בנושא עישון- בעד ונגד תחליטו אתם

רציונאל: בני נוער חשופים ונחשפים לעישון לאורך כל שנות התבגרות שלהם, הסיגריה או נרגילה הראשונה מגיעה תמיד כפיתוי חברתי, הרצון להיות חלק מעולם המבוגרים, הסקרנות שבשימוש בחומרים מסוכנים, השעמום וצורך בלעשות רושם על האחר, מקבלים מענים ע"י השימוש בסיגריות ונרגילות. בשיחות רבות שקיימנו עם תלמידם הם הפנימו שעולם המבוגרים נגד עישון הם גם יודעים להגיד "שבגדול" העישון מזיק לבריאות ויחד אם זאת ישנו חוסר ידע מעורר פליאה על נזקי העישון.

כאנשי חינוך וטיפול אנו יודעים שעישון סיגריות ונרגילה היא תופעה נפוצה בקרב בני נוער בישראל, אנחנו גם יודעים שסיגריות הם שער להתנהגויות סיכוניות בעתיד כגון צריכת אלכוהול ושימוש בסמים.

אנו "בקשת אנושית" בחרנו לעשות כמיטב יכולתנו לתווך לנוער את הסכנות בעישון, על הנזקים הבלתי הפיכים, על הדרך למנוע ולהימנע מצריכה של סיגריות ונרגילה ובעיקר היכולת להגיד לאחרים "לא" כמקור לעוצמה הפנימית שלי.

מטרות הרצאה:

  • לתווך לתלמידים בשפה וביכולת התפיסה שלהם מהם הנזקים בעישון סיגריות ונרגילה.
  • לחקור את תעשיית העישון ולראות את גדולה והשפעתה על צרכנים פוטנציאלים(הנוער).
  • לשבור את האמונה שנרגילה פחות מזיקה מסיגריות.
  • לתת כלים להתמודדות עם לחץ חברתי.

אנו בקשת אנושית בחרנו לקיים הרצאה בדרך יצירתית- אנו מזמינים תלמידים להיות שופטים על במה בעד ונגד עישון, אנו נותנים לשופטים לחוש, להריח ולחוות את נזקי העישון.

אנו מנתחים מסרים סמויים של מכירת סיגריות ונרגילות שמיועדים לפתות את בני נוער לעשן.

אנו מציגים סרטים שיוצרו במיוחד בכדי לעורר את התלמידים לקחת חלק פעיל כסוכני שינוי במניעת עישון.

אנו נותנים לתלמידים לחוות מה המשמעות של 5 חצי דקות בחיים ולאחר מכן מיידעים אותם על התיאוריה שסיגריה מקצרת 5 וחצי דקות מהחיים.

אנו מתחייבים פניכם שההרצאה תעורר בתלמידים חומר למחשבה והפנמת הנזקים שבעישון.